Slider

Mec. Lech Obara

Lech Obara urodził się 6 grudnia 1950 r. w Kraśniku.

Studiował prawo na UMCS w Lublinie. Na początku lat 70 przeniósł się do Olsztyna. Był radcą prawnym w Wojewódzkiej Radzie Związków Zawodowych. Od 1984 r. pracował jako szef działu interwencji prawnych w redakcji jednej z najpopularniejszych w owym czasie gazet – w Dzienniku Pojezierza.

Na początku lat dziewięćdziesiątych prowadził z powodzeniem własną działalność gospodarczą. W roku 1997 – kiedy tylko stało się to w Polsce możliwe – założył własną kancelarię prawną. Jej siedzibą na początku był pokoik wynajęty w olsztyńskim sanepidzie.

Mecenas pomagał polskim kontrahentom odzyskiwać od Rosjan długi pieniężne w towarach. Gdy elektrociepłownia wzięła od Polaków rury, ale nie zapłaciła, ponieważ nie otrzymała należności za ogrzewanie od huty, Lech Obara załatwił, że huta spłacała swoje długi ciepłowni, wysyłając do Polski stal w zamian za rury.

Pierwszą znaną w całym kraju, wywołującą mnóstwo emocji i opisywaną przez praktycznie wszystkie media sprawą, którą prowadził mec. Obara, była ta dotycząca wyzysku w sieci sklepów „Biedronka”. Przedsiębiorcy dostarczający towary przyszli do kancelarii ze skargami, że dyskont nie płacił za dostawy, natomiast wystawiał faktury za rzekome akcje promocyjne urządzane w sklepach. Wkrótce dołączyli pracownicy Biedronki, uskarżający się na pracę ponad siły i ponad ustalony czas pracy. To wówczas Lech Obara pierwszy raz nagłośnił sprawę w ogólnopolskich mediach, przeprowadził skutecznie liczne batalie sądowe oraz uczestniczył w powołaniu Stowarzyszenia Stop Wyzyskowi Biedronka.

Kolejny ważny temat, którym zajęła się kancelaria Lecha Obary to roszczenia tak zwanych późnych przesiedleńców. Chodzi o masowe próby odzyskiwanie posiadłości przez właścicieli i spadkobierców osób, które opuściły nasz kraj w latach 70–80 ubiegłego wieku. Szlaki przetarła im Agnes Trawny, która wyjechała do Niemiec i przyjęła tamtejsze obywatelstwo, a następnie – po wieloletnich bojach odzyskała swoją posiadłość w Nartach. Stowarzyszenie Patria Nostra z mec. Lechem Obarą na czele zapowiedziało wówczas przygotowanie zmian ustawowych, które miały raz na zawsze załatwić sprawę roszczeń późnych przesiedleńców i ich spadkobierców. Stowarzyszenie wystosowało też apel w sprawie ochrony samorządów terytorialnych przed tymi roszczeniami.

Następnie mecenas podjął się walki z nadużywającymi swej władzy i pozycji komornikami. Pierwszą głośną sprawą było skazanie komornika ze Szczytna, Piotra K. oraz rzeczoznawcy Waldemara S. za zlicytowanie za bezcen majątku rodziny z Kolonii Rozogi.

Głośnym echem w całym kraju rozeszły się też bezprawne praktyki stosowane przez kancelarię komornika Jarosława K. z Łodzi. To nie tylko najbardziej medialna sprawa Radosława Zaremby, który stracił ciągnik za długi sąsiada. Asesorowi Michałowi K., który dokonał zajęcia ciągnika grozi nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Ofiarą tej kancelarii padła również Katarzyna Walkowska z Sieradza. Ona również straciła nieruchomość, mimo że nigdy nie była niczyim dłużnikiem.

Bardzo głośna była też sprawa komornik z Działdowa, Sebastian Sz .,który naruszył przepisy postępowania egzekucyjnego w postępowaniu egzekucyjnym z majątku Wiktora Chruściela. Ten komornik już został prawomocnie skazany na karę bezwzględnego pozbawienia wolności.

Kancelaria mecenasa Obary podejmowała się także obrony dłużników – ofiar nieuczciwych firm pożyczkowych, udzielających pożyczek na bardzo wysoki, lichwiarski procent.

Jedną z najważniejszych ścieżek działań mec. Lecha Obary jest zapoczątkowana przez niego w roku 2009 walka z kłamliwymi stwierdzeniami typu „polskie obozy zagłady”, pojawiającymi się w zagranicznych mediach. Kancelaria reprezentuje m. in. Karola Tenderę, Janinę Luberdę-Zapaśnik czy Zbigniewa Osewskiego w ich walce z wiodącymi niemieckimi mediami i robi to całkowicie pro bono.

Mec. Obara jako prezes Stowarzyszenia Patria Nostra przedstawił w ministerstwie potrzebę prawnego uznania godności i tożsamości narodowej za dobro osobiste oraz uruchomienia szybszej ścieżki prawnej dla spraw, w których reprezentuje byłych więźniów obozów koncentracyjnych.

Druga ścieżka działań stowarzyszenia Patria Nostra to utworzenie – na kanwie doświadczeń zarówno prawników kancelarii, jak i członków stowarzyszeń typu „Stop Wyzyskowi” – centrum praw wykluczonych. Chodzi o skuteczną pomoc osobom poszkodowanym przez bezprawie egzekucyjne czy lichwę.

Stowarzyszenie Patria Nostra zaangażowało się też w pomoc wnukowi ś.p. Anny Walentynowicz – Piotrowi w walkę o nadanie mu statusu pokrzywdzonego w śledztwie smoleńskim.

Za swoje działania mec. Lech Obara zdobywał tytuły prawnika pro bono.

 

Mec. Lech Obara. Fot. Strona kancelarii.