Slider

Świadkowie historii

Stanisław Zalewski

95-letni Stanisław Zalewski to były więzień obozu Auschwitz-Birkenau, obecnie jest prezesem Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

Gdy miał 18 lat, został aresztowany za działalność podziemną. Trafił na Pawiak, potem do Auschwitz i wreszcie do znajdującego się na terenie dzisiejszej Austrii obozu Mauthausen-Gusen.

– Nie sztuka kogoś ukarać i na tym zakończyć. Rzecz w tym, by edukować i informować. Ja staram się rozmawiać i wyjaśniać. Jak ktoś mówi o „polskich obozach”, trzeba rozróżnić, czy robi to nieświadomie, czy celowo. Ale zawsze powtarzam, że to nie były polskie obozy, tylko obozy zakładane przez III Rzeszę, przez Niemców na terenie Polski – wielokrotnie mówił w rozmowie z mediami Stanisław Zalewski.

O samym obozie mówi, że było to piekło, które z człowieka nie wyjdzie.

– Przez lata krojąc chleb, skrzętnie zbierałem okruszki, odkładając je na kromkę. Robiłem to nieświadomie – pajdka chleba w Auschwitz to była cena ludzkiego życia – dodaje.

Na początku stycznia 2018 r. stowarzyszenie Patria Nostra złożyło w warszawskim Sądzie Okręgowym pozwy przeciwko wydawcy gazety i rozgłośni radiowej z Bawarii. W ich internetowych publikacjach nazwano „polskimi obozami” niemieckie obozy zagłady w Sobiborze, Treblince i Bełżcu. Faktem tym poczuł się dotknięty Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych i to w jego imieniu prawnicy z Patria Nostra złożyli wspomniane pozwy.

Stroną w sądowym sporze jest Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, reprezentowany przez prezesa Stanisława Zalewskiego. Za naruszenie dóbr osobistych strona polska domaga się zaprzestania używania sformułowania „polskie obozy”, przeprosin i 50 tysięcy złotych zadośćuczynienia na rzecz Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

Zdjęcie Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Były więznień Stanisław Zalewski, wiceminister kultury Magdalena Gawin i ambasador Polski w Austrii Artur Lorkowski podczas centralnych uroczystości 72. rocznicy wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych systemu Mauthausen-Gusen. Mauthausen, 07.05.2017. Fot. PAP/J. Kamiński