Powstanie Warszawskie 1944 okiem rodowitego Niemca…

 

28 maja w berlińskim muzeum Topografii Terroru odbędzie się prezentacja najnowszej książki prof. Stephana Lehnstaedta, zatytułowanej „Powstanie Warszawskie 1944” (“Der Warschauer Aufstand 1944”). Publikacja została wydana przez Reclam na zlecenie niemieckiej Bundeswehry.

Została wydana w języku niemieckim, dla tamtejszego czytelnika, którego wiedza na temat wydarzeń II wojny światowej jest obecnie szczątkowa.

– Powstanie Warszawskie 1944r. jest dziś najważniejszym symbolem polskiego bohaterstwa i pragnienia wolności w czasie II wojny światowej. Ale była to także katastrofa narodowa, bo Niemcy zareagowali ze szczególną brutalnością: masowymi egzekucjami i deportacjami, a następnie systematycznym niszczeniem stolicy – czytamy w opisie książki.

Rok wydania książki nie jest przypadkowy. W sierpniu obchodzimy okrągłą, 80 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to tym bardziej ważne i znamienne, że z tym bolesnym i tragicznym tematem zmierzył się rodowity Niemiec.

Prof. Lehnstaedt pokazuje w swojej książce, jak zbrodnie niemieckie i ponad dwa miesiące oczekiwania Armii Czerwonej doprowadziły do fiaska tego niezwykłego aktu oporu.

– To przełomowe wydarzenie 1944 roku pozostaje ważnym symbolem polskiego bohaterstwa i walki o wolność podczas II wojny światowej – czytamy w mediach społecznościowych Touro University Berlin.

Touro University Berlin to niemiecko-żydowsko-amerykańska uczelnia wyższa, w której można zgłębiać wiedzę na jedynym w Europie kierunku „Studia nad Holocaustem”. Szefem tego kierunku jest właśnie prof. Stephan Lehnstaedt – badacz niemieckich zbrodni na Żydach i Narodzie Polskim.

Touro University Berlin jest partnerem wszystkich dotychczasowych projektów edukacyjnych, realizowanych przez Stowarzyszenie Patria Nostra przy wsparciu MSZ i NIW CRSO, m.in. „Wizerunek Polski w mediach zagranicznych”, „Kaszubska Golgota”, „Wina bez pokuty”, „Kto był katem, a kto ofiarą” czy „Jak edukować społeczeństwo niemieckie w sprawie zbrodni niemieckich popełnionych w Polsce w czasie II wojny światowej”.

W ramach projektów wspólnie organizowaliśmy konferencje naukowe, wydawaliśmy monografie pokonferencyjne oraz uczestniczyliśmy w obustronnych wizytach studyjnych. W czerwcu ubiegłego roku gościliśmy w Warszawie grupę 18 studentów i naukowców z Touro University Berlin. Byliśmy m. in. w Muzeum Powstania Warszawskiego. Co znamienne – prof. Lehnstaedt właśnie podczas tamtej wizyty kończył zbieranie materiałów do właśnie wydanej książki.