Komunikat Stowarzyszenia Patria Nostra w sprawie nieścisłości historycznych w produkcjach filmowych na platformie Netflix.

Stowarzyszenie Patria Nostra stanowczo sprzeciwia się powielaniu nieścisłości historycznych w produkcjach filmowych na platformie Netflix.

Ostatnia kontrowersyjna produkcja to „Iwan Groźny z Treblinki” (oryginalny tytuł  „The Devil Next Door”), która opowiada o Iwanie Demianiuku,  strażniku obozu zagłady w Treblince. Pojawia się w niej mapa z rozmieszczeniem miejsc kaźni – kilku niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych –  w obecnych granicach Polski.   Brak jest jednak  wyjaśnienia, że obozy te były założone i zarządzane przez Niemcy. Chodzi m. in. o Auschwitz, Sobibór, Treblinkę i Płaszów.

Stowarzyszenie Patria Nostra od lat walczy o dobre imię Polski za granicą, m. in. monitorując media i prowadząc kampanię informacyjną. Dlatego bazując na doświadczeniu nie sposób nie zauważyć, że wspomniana nieprawdziwa mapa w serialu Netflixa wprowadza w błąd widzów. Sugeruje, że Polska była odpowiedzialna za założenie i prowadzenie obozów. Stanowi to fałszywy kod pamięci, który wdrukowuje z gruntu nieprawdziwe twierdzenia w świadomość tych, którzy takie treści zobaczyli. Jest to bardzo krzywdzące dla naszego kraju, który przecież tak bardzo ucierpiał podczas II Wojny Światowej. W niemieckich obozach koncentracyjnych najliczniej – po Żydach – ginęli właśnie Polacy.

Mamy nadzieję, że Netflix niezwłocznie skoryguje swój błąd. W tym celu kierujemy petycję do szefa platformy, Pana Reeda Hastingsa. Wnosić będziemy o modyfikację mapy tudzież o deklarację poinformowania widzów o błędzie czy też pomyłce w inny sposób.

Cieszymy się jednocześnie, że kolejny raz błyskawicznie zareagowało zarówno Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, jak i sam Premier Mateusz Morawiecki, który poprosił o dołączenie się do akcji informacyjnej odnośnie serialu „Iwan Groźny z Treblinki” i nieprawdziwej mapy w nim zamieszczonej.

pr. Lech Obara

Prezes Stowarzyszenia Patria Nostra