Komunikat Stowarzyszenia Patria Nostra w sprawie użycia przez organizatorów upamiętnienia żydowskich ofiar pogromu w Cannstatt (Nocy Kryształowej) – błędnego sformułowania „polski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau”

Ze smutkiem przyjęliśmy informację o tym, że w Niemczech po raz kolejny użyto fałszującego historię zwrotu „polski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau”.

W niedzielę 3 października 2019 r. organizatorzy uroczystości związanych z rocznicą „Nocy Kryształowej” – pogromem niemieckich Żydów – zapraszając na obchody, na szeroko rozpowszechnionej ulotce napisali, że Auschwitz-Birkenau był polskim obozem zagłady. Organizatorami uroczystości w Connstatt są liczne niemieckie partie i stowarzyszenia – m. in. Antyfaszystowski Sojusz ze Stuttgartu, partia lewicowa, Komunistyczna Partia Niemiec, partia Zielonych oraz związki zawodowe.

W niemieckiej ulotce czytamy, że w „polskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau komendant obozu Rudolf Hoess latem 1941 roku rozpoczął masowe mordy na sowieckich jeńcach wojennych z wykorzystaniem cyklonu B”.

Stowarzyszenie Patria Nostra od lat walczy z zakłamywaniem prawdy historycznej, przeciwstawiając się multiplikowaniu wadliwych kodów pamięci. Dlatego chcemy pogratulować Ambasadzie RP w Berlinie błyskawicznej reakcji zakończonej sukcesem.  Po interwencji Ambasady RP w Berlinie niemieccy organizatorzy upamiętnienia żydowskich ofiar pogromu przeprosili Polaków za błędne sformułowanie „polski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau”. Słowa przeprosin na ręce Ambasadora RP w Niemczech skierował rzecznik inicjatywy, Ralf Chevalier. Organizatorzy uroczystości związanych z rocznicą „Nocy Kryształowej” w miejscowości Cannstatt zapewnili polskiego ambasadora, że także podczas uroczystości 9 listopada publicznie poinformują o swojej pomyłce.

Stowarzyszenie Patria Nostra będzie analizować, w jakiej formie i jakimi słowami będą sformułowane te przeprosiny. Ważne jest bowiem, aby dotarły do tych, którzy zdążyli zobaczyć ulotkę z błędnym sformułowaniem o „polskich obozach”.

Doceniamy fakt, że w naszej walce o dobre imię Polski nie jesteśmy osamotnieni. Słowa rzecznika Ambasady RP w Berlinie Dariusza Pawłosia doskonale wpisują się także w nasze działania:

„Gdy będzie fałszowana historia Polski i gdy będzie szkalowane dobre imię Polski i Polaków, zawsze będziemy głośno powtarzać, że obozy koncentracyjne i obozy zagłady były niemieckimi obozami, zbudowanymi przez Niemców na ternie okupowanej przez niemiecką III Rzeszę Polski”.

Obecnie dla nikogo nie powinno być wątpliwości, że sformułowanie „polskie obozy” to fałszywy kod pamięci, który wdrukowuje z gruntu nieprawdziwe twierdzenia w świadomość tych, którzy je przeczytali czy usłyszeli.

Mimo przeprosin, takie „przejęzyczenia” czy „skróty myślowe” nie powinny już mieć miejsca.  Stowarzyszenie Patria Nostra w walce o prawdę historyczną toczyło trzy procesy z wiodącymi i opiniotwórczymi niemieckimi mediami – z Axel Springer, wydawcy Die Welt oraz Focus Online i ZDF.

Wątpliwości w tej sprawie nie miały nawet niemieckie sądy. Przypomnijmy, że  listopadzie 2017 roku Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji orzekł, że telewizja ZDF musi przeprosić za nazwanie obozów zagłady „polskimi”. Było to pierwsze takie postanowienie, które zapadło na terenie Niemiec.

Niezwykle ważne jest to, że niemiecki sąd w całości podzielił argumentację naszej strony, że przymiotnik „polskie”, użyty w kontekście obozów zagłady, przypisuje nie tylko cechę geograficzną, ale również narodową. Sąd niemiecki odrzucił koncepcję geograficzną, że skoro obozy były na terenie ziemi polskich to były polskie.

Poniżej fragment tego przełomowego postanowienia sądu:

„Poprzez użycie przymiotnika przydawkowego, wymienionym obozom – przy bezstronnej i zrozumiałej interpretacji z punktu widzenia przeciętnego odbiorcy – z uwzględnieniem kontekstu (…) została przypisana nie (tylko) cecha geograficzna, ale także cecha narodowa [sugerująca], że zostały one wybudowane i prowadzone przez Polaków oraz na ich odpowiedzialność” – czytamy w wyroku Wyższego Sądu Krajowego w Koblencji.

Komunikat Patria Nostra w sprawie sformułowania polskie obozy odnośnie nocy kryształowej