Komunikat stowarzyszenia Patria Nostra w sprawie wystąpienia Kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Auschwitz dnia 6.11.2019 r.

„Odczuwam głęboki wstyd, biorąc pod uwagę barbarzyńskie zbrodnie, które zostały tu popełnione przez Niemców”. Te dzisiejsze słowa Kanclerz Niemiec Angeli Merkel, wypowiedziane na terenie byłego obozu Auschwitz  podczas uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau to wielki sukces dwóch polskich stowarzyszeń – Stowarzyszenia Patria Nostra oraz Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

Przypomnijmy. W tym tygodniu Stowarzyszenie Patria Nostra przy wsparciu 95-letniego Stanisława Zalewskiego, byłego więźnia obozu Auschwitz-Birkenau, a obecnie prezesa Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, wystosowało do kanclerz Niemiec petycję. Podpisało ją kilkaset osób. Petycja dotyczyła wystąpienia Angeli Merkel podczas dzisiejszych uroczystości w Auschwitz.

– Środowiska społeczne, prawnicze i obywatelskie (…) z uznaniem przyjmują Pani decyzję, że na krótko przed zakończeniem kadencji, jako trzeci z kolei kanclerz Niemiec – po Helmucie Schmidcie (SPD) i Helmucie Kohlu CDU) – odwiedzi Pani miejsce szczególne dla Polaków – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau.

(…)

Historycy z różnych krajów opisali genezę powstania obozów bardzo dokładnie i potwierdzili, że w obozach zakładanych przez Niemców ginęli oprócz Żydów także Polacy i inne narodowości. Dlatego smutkiem napawa nas fakt, że historycznie błędne, a dla Polaków także obraźliwe pojęcie „polskich obozów” wciąż pojawia się w różnych wypowiedziach i publikacjach, także niemieckich.

Z tego powodu Stowarzyszenie Patria Nostra, od lat walczące o niezakłamywanie historii, także w kontekście krzywdzącego twierdzenia „polski obóz zagłady” czy „polski obóz koncentracyjny” zwraca się do Pani z petycją. Przyjęlibyśmy jako wyraz największej odpowiedzialności z Pani strony i wyraz zrozumienia trudnej i skomplikowanej historii Niemiec i całego kontynentu, gdyby w swoim wystąpieniu znalazła Pani miejsce na zaznaczenie tego ważnego rozróżnienia. Nie było „polskich obozów zagłady”. Zwrot ten jest kłamstwem historycznym i wadliwym kodem pamięci, wdrukowującym w świadomość osób, które je usłyszały błędne przekonanie o sprawcach zagłady milionów istnień w obozach koncentracyjnych – pisaliśmy m. in. w naszej petycji.

Petycję tę wysłaliśmy także do wiadomości mediów, do polskich parlamentarzystów, MSZ oraz do Bundestagu oraz DPA.

Z zainteresowaniem czekaliśmy na wystąpienie Angeli Merkel. Nie zawiedliśmy się. Kanclerz Niemiec wypowiedziała dziś w Auschwitz słowa, na które liczyliśmy.

– Oświęcim znajduje się w Polsce, ale w 1939 r. Auschwitz jako część niemieckiej Rzeszy został zaanektowany. Auschwitz to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców, ważne aby to podkreślić, ważne, aby jasno wskazać sprawców.

W tym miejscu, które jest symbolem największej zbrodni w ludzkości milczenie nie może być jedyną odpowiedzią. To miejsce zobowiązuje nas, aby utrzymać pamięć o tym, co tutaj się wydarzyło. Musimy pamiętać o zbrodniach, do których doszło w tym miejscu, jasno je zdefiniować .

Nazwa Auschwitz  symbolizuje miliony ofiar i morderstw popełnionych na Żydach, to symbol Holokaustu. Auschwitz jest też symbolem morderstwa i ludobójstwa Sinti Roma, zamordowania więźniów politycznych, przedstawicieli inteligencji polskiej, członków ruchu oporu, więźniów z byłego Związku Radzieckiego i innych krajów, osób homoseksualnych, osób niepełnosprawnych, tak jak i wielu, wielu innych osób z całej Europy.

Cierpienia w Auschwitz, śmierć w komorach gazowych, zimno, głód, pseudomedyczne eksperymenty, praca przymusowa do pełnego wycieńczenia, to co tutaj się działo jest niepojęte dla ludzkiego rozumu.

Oficjalnie jest to miejsce, które nazywa się Auschwitz-Birkenau Niemiecki Narodowo-Socjalistyczny Obóz Pracy i Śmierci. Ta nazwa jest ważna, jako pełna nazwa. Oświęcim znajduje się w Polsce, ale w październiku 1939 r. Auschwitz jako część niemieckiej Rzeszy został zaanektowany. Wtedy był to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. Ważne jest dla mnie, aby to podkreślić, ważne, aby jasno wskazać sprawców. Jesteśmy to winni my ofiarom i nam samym – oświadczyła dziś kanclerz Niemiec.

W imieniu Stowarzyszenia Patria Nostra

Lech Obara

Prezes Stowarzyszenia

 

W imieniu Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych

Stanisław Zalewski, prezes.

Komunikat stowarzyszenia Patria Nostra w sprawie wystąpienia Kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Auschwitz dnia 6_11_2019