Niemiecki wydawca pozywa Stowarzyszenie Patria Nostra

Norbert Tiemann, redaktor naczelny Westfälische Nachrichten oraz  spółka wydawnicza Aschendorff Medien&Co chcą przekonać niemiecki sąd, że stowarzyszenie Patria Nostra nie ma prawa do występowania z żądaniem publikacji przeprosin za używanie określeń typu „polskie obozy śmierci” oraz z roszczeniami o zapłatę zadośćuczynienia. Zawiadomienie o pozwie w tej sprawie, stowarzyszenie Patria Nostra otrzymało z Sądu Krajowego w Munster.

Zdaniem mec. Szymona Topy intencją autorów wspomnianego pozwu jest też pozbawienie Stowarzyszenia możliwości występowania z takimi sprawami przed polskimi sądami.

O sprawie wypowiedział się również Mec. Lech Obara, prezes stowarzyszenia Patria Nostra, który uważa, że pozew niemieckiej gazety jest następstwem niedawnego  wyroku niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości, który stwierdził, że prawomocny wyrok polskiego sądu nakazujący przeproszenie w określony sposób byłego więźnia Auschwitz, Karola Tendery przez telewizję ZDF za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady” nie musi być wykonywany w Niemczech.

Wydaje mi się, że to ośmieliło niektóre media, którym zdarzają się takie wpadki, i teraz mogą one próbować na różne sposoby kwestionować nasze pozwy. Jednak my nie zaprzestaniemy wykorzystywania drogi prawnej do domagania się sprostowań oraz publikowania tekstów przepraszających wszystkich, których takie publikacje obrażają

– podsumowuje mec. Obara.

Więcej o sprawie w Expressie Olsztyn