previous arrow
next arrow
Slider

Niemieccy politycy nie uciekają od odpowiedzialności za Holocaust

Na początku lutego 2018 r. najważniejsi niemieccy politycy kilkakrotnie publicznie przyznali, że pełną odpowiedzialność za Holokaust ponoszą Niemcy.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel powiedział: „Polska może być pewna, że jakakolwiek próba zafałszowania historii, jak w sfomułowaniu “polskie obozy koncentracyjne”, zostanie przez nas jasno i zdecydowanie odrzucona. Nie ma żadnych wątpliwości kto był odpowiedzialny za obozy koncentracyjne. To zorganizowane masowe morderstwo zostało popełnione przez nasz naród i nikogo innego. Jeśli byli pojedynczy kolaboranci, to oni tu nic nie zmieniają.”

Potwierdził to także ambasador Niemiec w Polsce, Rolf Nikel: „Intencją hitlerowskich Niemiec było zamordowanie Żydów i Polaków oraz zniszczenie ich kultury. Musimy wziąć za to pełną odpowiedzialność. Zbrodnie indywidualnych osób, które nie były Niemcami, tego nie zmieniają.”

Natomiast niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała: „Jako Niemcy ponosimy odpowiedzialność za to co wydarzyło się podczas Holokaustu. Odpowiedzialność za obozy koncentracyjne spoczywa na Niemcach. Ta odpowiedzialność nie ustaje i przejmuje ją każdy kolejny rząd.”