previous arrow
next arrow
Slider

Nowelizacja ustawy o IPN

Pod koniec stycznia 2018 r. Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Ustawa wprowadza karę grzywny lub do 3 lat więzienia za publiczne i wbrew faktom przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskich Niemiec. Podobne przepisy istnieją też w innych krajach, np. w Izraelu i Niemczech, gdzie za negowanie Holokaustu grozi 5 lat więzienia. Polska ustawa nie ogranicza wolności wypowiedzi, działalności artystycznej i badań naukowych dotyczących Holokaustu. Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP na początku lutego, a weszła w życie 1 marca 2018 r.

Zamiast odpowiedzialności karnej – droga cywilnoprawna

27 czerwca sejm uchwalił w trybie pilnym nowelizację ustawę o IPN. Uchylono artykuły 55a i 55b. Mówią one o odpowiedzialności karnej za publiczne przypisywanie Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie popełnione przez III Rzeszę.

Zmiany w ustawie o IPN skomentowali mec. Lech Obara i mec. Szymon Topa – prawnicy ze stowarzyszenia Patria Nostra, które od lat walczy z kłamliwym określeniem typu „polskie obozy zagłady” czy „polskie obozy koncentracyjne”.