Etniczni Niemcy Volksdeutsche – trudna historia

                                                                                                                      

 

W czwartek 16 listopada w berlińskiej uczelni wyższej Touro University odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pod hasłem „Jak edukować społeczeństwo niemieckie o zbrodniach niemieckich w Polsce podczas II wojny światowej?”

 

Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Patria Nostra z Olsztyna we współpracy z Touro University Berlin. Działania zostały finansowane z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2023”. Naszymi patronami medialnymi była TVP3 Olsztyn oraz Polskie Radio Olsztyn.

Temat Volksdeutschów stał się przedmiotem wykładu Stephan Lehnstaedta, wygłoszonego podczas międzynarodowej konferencji naukowej w Touro University Berlin, która odbyła się 16 listopada 2023 roku. Referat ten skupił się na wydarzeniach związanych z Volksdeutschami w Polsce, w tym ich obecności w Częstochowie, a także na problemie pazerności niektórych jednostek społeczności Volksdeutschów.

Etniczni Niemcy, znani w Polsce jako Volksdeutsche, odgrywali ważną rolę w historii Polski i Europy Środkowej. Ich historia jest pełna emocji, napięć i trudnych wyborów, które wpłynęły na losy tysięcy ludzi.

Volksdeutsche to niemieckojęzyczna ludność zamieszkująca terytorium Polski, pochodzenia etnicznie niemieckiego lub posiadająca korzenie niemieckie. Ich obecność w Polsce sięga okresu kolonizacji niemieckiej, w czasach królestwa Prus. Wiele z tych osób identyfikowało się zarówno z niemiecką, jak i polską kulturą.

W czasie II wojny światowej, temat Volksdeutschów stał się jeszcze bardziej kontrowersyjny. Władze hitlerowskie widziały w nich grupę etniczną, którą można było wykorzystać do realizacji swoich ekspansyjnych celów. Wielu Volksdeutschów przyłączyło się do niemieckiego aparatu okupacyjnego, a niektórzy czynnie walczyli przeciwko Polsce jako członkowie SS i oddziałów paramilitarnych.

Jednym z miejsc, w którym Volksdeutsche odgrywali ważną rolę, była Częstochowa. Miasto znane ze swojego sanktuarium, przyciągało zarówno polskich, jak i niemieckich pielgrzymów. W czasie wojny, działania Volksdeutschów przeciwko polskim i żydowskim mieszkańcom Częstochowy były związane z okrucieństwem i prześladowaniami.

Wydarzenia związane z Volksdeutschami w Częstochowie są również związane z problemem pazerności niektórych członków tej grupy etnicznej. Wiele rodzin Volksdeutschów, szczególnie tych osadzonych na zaanektowanych terytoriach II Rzeczypospolitej, cieszyło się korzyściami gospodarczymi wynikającymi z polityki niemieckiej. Wiele z tych osób nadużywało swojego statusu, plądrując dobra majątkowe polskich i żydowskich obywateli.

Dzięki referatowi Stephana Lehnstaedta podczas konferencji naukowej w Touro University Berlin, udało się przybliżyć historię etnicznych Niemców w Polsce, a szczególnie Volksdeutschów. Ich obecność i wpływ na losy Polski jest niezaprzeczalny. Warto zrozumieć coraz bardziej skomplikowaną naturę tych wydarzeń i kontynuować badania, które pozwolą na lepsze zrozumienie tej części historii Europy.

 

Projekt „Jak edukować społeczeństwo niemieckie w sprawie zbrodni niemieckich popełnionych w czasie II Wojny Światowej” jest finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2023”