Kto był katem, a kto ofiarą? Partnerzy projektu…

Stowarzyszenie Patria Nostra jest w trakcie realizacji projektu „Kto był katem, a kto ofiarą?”, finansowanego ze środków NIW CRSO w ramach programu NOWE FIO.

Partnerem Stowarzyszenia Patria Nostra w realizacji wspomnianego projektu jest żydowsko-amerykańska uczelnia Touro University Berlin, która prowadzi w swoim berlińskim campusie kierunek „Studia nad Holokaustem” (wcześniej niemieckojęzyczny, a obecnie anglojęzyczny program magisterski „Holocaust Communication and Tolerance”), kierowany przez prof. Stephana Lehnstaedta, badacza niemieckich zbrodni na Żydach i Narodzie Polskim. Jest to kuźnia kadr dla niemieckich i europejskich muzeów oraz miejsc pamięci.

Jego absolwenci – zdobywając dogłębną wiedzę na temat niemieckiego ludobójstwa – najczęściej zajmują się zawodowo edukacją publiczną w niemieckich i międzynarodowych instytucjach pamięci i muzeach, pracują jako kuratorzy wystaw, tworzą filmy dokumentalne i programy telewizyjne, opracowują aplikacje internetowe, przewodniki audio itp.

Wykładowcy Touro University Berlin zdają sobie sprawę że z jednej strony Holocaust jest używany jako argument polityczny, a z drugiej – służy jako dowód świadomości historycznej, oferty historyczno-edukacyjnej lub oferty stricte turystycznej. Dlatego współpraca z Touro University stanowi idealną okazję do zaprezentowania polskiej perspektywy historycznej i „zakodowania” w świadomości ekspertów w dziedzinie komunikacji o Holokauście, dlaczego tak niesprawiedliwe są m.in. pojawiające nieraz w mediach materiały przypisujące Polakom współodpowiedzialność za zbrodnie Holokaustu i w ogóle II wojny światowej.

Na całym campusie Touro University w Berlinie studiuje około 20 tys. studentów.  Kierunek „Holocaust Communication and Tolerance” rocznie zgłęba około 20 osób. Nie tylko z Niemiec, ale praktycznie z całego świata –  z USA, Izraela, Szwecji czy Turcji. Właśnie taka grupa przyjeżdża do Warszawy w ramach niniejszego projektu (15 magistrantów i 3 wykładowców).

Kolejnym partnerem projektu jest Polski Związek Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady z jego prezesem, Stanisławem Zalewskim – byłym więźniem niemieckich obozów zagłady (KL Auschwitz i obozów systemu Mauthausen – Gusen I i Gusen II. W ramach projektu zaplanowaliśmy spotkanie studentów i wykładowców TUB z Panem Stanisławem jako „świadkiem historii” w siedzibie Związku. Jest to o tyle ważne, ze znajduje się tam mnóstwo pamiątek wojennych, dokumentów, zdjęć itp.

PZBWPHWiOK został wpisany do Rejestru Stowarzyszeń dla m. st. Warszawy 31 maja 1946r. Jest stowarzyszeniem skupiającym byłych więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, więzień i innych miejsc przymusowego odosobnienia ludzi w latach 1939-1945. Obecnie liczy ponad 2 tys. członków zrzeszonych w oddziałach okręgowych, samodzielnych kołach rejonowych i kołach środowiskowych na terenie całej Polski. Z roku na rok jest ich jednak coraz mniej. Między innymi z tego powodu tak ważne jest kultywowanie pamięci oraz umożliwienie spotkania z kimś, kto wojnę i niemiecki terror odczuł osobiście. Dlatego najlepiej odpowie na zdawałoby się retoryczne pytanie „kto był katem, a kto ofiarą?”.