Upadłość konsumencka.

Temat upadłości konsumenckiej jest bardzo aktualny w dobie koronawirusowej rzeczywistości. Możliwości skorzystania z instytucji upadłości konsumenckiej przybliży Państwu mec. Iwona Dobkowska z kancelarii prawnej mec. Lecha Obary.

Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego na temat przedstawiony w artykule. Film znajduje się pod artykułem.

Instytucja upadłości konsumenckiej to fantastyczne rozwiązanie legislacyjne. Jest to szansa dla dłużników na drugie lepsze życie. Bez zobowiązań, bez długów, bez stresów, bez widma komornika czy windykatora. Często nie jesteśmy w stanie tego unieść ani finansowo, ani mentalnie. Każde zadłużenie, każda niespłacona rata to bowiem olbrzymi stres. Osoby, które znajdują się w tego typu trudnym położeniu powinny skorzystać z instytucji upadłości konsumenckiej.

Od marca ubiegłego roku upadłość konsumencką mogą ogłosić także przedsiębiorcy jednoosobowej działalności. Jednak najpierw należy wykreślić się z rejestru przedsiębiorców CEiDG. Wniosek o ogłoszenie upadłości można złożyć już następnego dnia. Jest to krótki formularz, który znajduje się na stronach rządowych.

Rezultatem takiej procedury jest to, że w niektórych sytuacjach sąd może ogłosić całkowite umorzenie zadłużenia. Bez ustalenia planu spłat.  Następuje to wówczas, gdy sytuacja dłużnika jest taka, że zupełnie nie jest on w stanie regulować swoich zobowiązań. Sąd umarza wówczas wszystkie zobowiązania, w tym podatkowe czy wobec ZUS. Jest jedynie wąski katalog zobowiązań, które nie podlegają umorzeniu (są to na przykład alimenty).

Najczęściej sąd jednak ustala plan spłaty zadłużenia. Jego długość zależy od tego, czy osoba składająca wniosek o upadłość nie doprowadziła do niewypłacalności z powodu rażącego zaniedbania, czy nie zrobiła tego celowo. Jeśli takiego rażącego niedbalstwa, winy umyślnej nie było, to plan spłat może być ustalony na okres do 3 lat. Natomiast jeśli ktoś zadłużył się celowo, to wtedy sąd ustala taki plan spłaty nawet do lat siedmiu.

Sąd także ustala kwotę, jaką dłużnik ma spłacić Czasami jest to nawet 1/3 naszych faktycznych zobowiązań. Chodzi o to, aby dłużnik wykazał, że chce choć w minimalnym stopniu zaspokoić wierzycieli, wykazać dobrą wolę.

W upadłości konsumenckiej bardzo ważna jest współpraca z wyznaczonym przez sąd syndykiem. Jeżeli będziemy wywiązywać się z planu spłat, składać sprawozdania finansowe w terminie i zgodnie ze stanem faktycznym, to nie powinno być żadnych przeszkód, aby upadłość była zrealizowana do końca, czego rezultatem będzie umorzenie zobowiązań. Jeżeli zaś będziemy ukrywać dochody, okłamywać syndyka i sąd, to postępowanie upadłościowe zostanie umorzone, a my wrócimy do punktu wyjścia, czyli do długów.