Wojenna tragedia Gdańska i jego mieszkańców

                                                                                                                            

W czwartek 16 listopada w berlińskiej uczelni wyższej Touro University odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pod hasłem „Jak edukować społeczeństwo niemieckie o zbrodniach niemieckich w Polsce podczas II wojny światowej?” Jednym z najważniejszych punktów była prezentacja przygotowana przez Marka Klata – scenarzysty i producenta filmu „Kamerdyner” na temat zagłady Gdańszczan – Danzigerów, a następnie projekcja filmu i dyskusja.

Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Patria Nostra z Olsztyna we współpracy z Touro University Berlin. Działania zostały finansowane z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2023”. Naszymi patronami medialnymi była TVP3 Olsztyn oraz Polskie Radio Olsztyn.

Zagłada Gdańszczan – zatrważający temat, który wybrzmiał podczas wygłoszonej przemowy Marka Klata, znanego scenarzysty filmowego i reżysera. Jego słowa wzruszyły uczestników międzynarodowej konferencji naukowej, która odbyła się 16 listopada 2023 roku na uczelni Touro University Berlin.

Marek Klat, znany z kontrowersyjnych i głęboko społecznych tematów poruszanych w swoich dziełach, zdecydował się napisać scenariusz do filmu „Kamerdyner”, który porusza historię zagłady Gdańszczan, nazywanych również Danzigerami. Przemówienie Klata na konferencji stanowiło swoiste wprowadzenie do tego projektu, prezentując wstrząsające fakty i historie o Danzigerach – mieszkańcach Gdańska, którzy stracili życie w okresie II wojny światowej.

Pierwszym, szokującym punktem wywodu Klata było przedstawienie liczby ofiar tej tragedii. Według badań historycznych, blisko dwie trzecie populacji Gdańska – miasta o znacznych wpływach kulturowych, gospodarczych i wartości historycznych – nie przeżyło okrucieństw wojny. Liczba ta z pewnością wstrząsnęła uczestnikami konferencji, przypominając o brutalności i nieprawdziwych ideologiach, które spowodowały tak ogromne straty ludzkie.

Scenarzysta podkreślał również, że zagłada Gdańszczan nie była spowodowana tylko i wyłącznie działaniami niemieckiego nazizmu. Podczas swojego wystąpienia przypomniał, że miasto długo było obiektem sporów i konfliktów terytorialnych między Polską a Niemcami. Kluczową rolę odegrał również proces nazistowskiej germanizacji regionu, który prowadzony był z niewyobrażalnym okrucieństwem.

„Wystarczy sięgnąć do dokumentów i relacji świadków, aby zrozumieć skalę tego tragicznego zdarzenia” – mówił Klat, a jego słowa wprawiły słuchaczy w osłupienie. Opowieści o masowych egzekucjach, deportacjach i obozach koncentracyjnych stanowiły realistyczny obraz życia Danzigerów podczas wojny.

Scenarzysta połączył fakty historyczne z osobistymi historiami, które pozwoliły słuchaczom lepiej zrozumieć tragedię, jaką była zagłada Gdańszczan. Skupił się na dramacie rodziny kamerdynera, opowiadając historię bohatera, który staje w obliczu nieludzkiej okrucieństwa i podejmuje heroiczne decyzje.

Reakcje na przemówienie Marka Klata były mieszane. Niektórzy byli wstrząśnięci przedstawioną historią i doceniali odwagę i determinację reżysera, aby poruszyć tak trudny temat. Inni byli zaniepokojeni, że takie przypomnienie może wywołać konflikty i podziały. Jednak większość zgromadzonych przyznała, że omawianie takich tematów jest kluczowe, aby zrozumieć i nauczyć się lekcji z przeszłości.

Prezentacja Marka Klata na konferencji naukowej w Touro University Berlin nie tylko odkryła szokującą historię zagłady Gdańszczan, ale również zainspirowała wielu uczestników do dalszych badań nad tym tematem. Na pewno projekt będzie rozwijany, bowiem dzięki takim inicjatywom możemy lepiej zrozumieć przeszłość i mieć nadzieję na budowanie lepszej przyszłości wolnej od nienawiści i podziałów.

Całość referatu Marka Klata będzie niebawem dostępna dla naszych sympatyków i czytelników w formie książki oraz pdf w języku niemieckim i polskim.

 

Projekt „Jak edukować społeczeństwo niemieckie w sprawie zbrodni niemieckich popełnionych w czasie II Wojny Światowej” jest finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2023”