Współczesne problemy prawne, walka ze zwrotami o „polskich obozach”

                                                                                                                               

 

Kłamliwe sformułowania o „polskich obozach”. Współczesne problemy prawne w dochodzeniu roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych w postaci godności i tożsamości narodowej

Za nami międzynarodowa konferencja naukowa Jak edukować społeczeństwo niemieckie o zbrodniach niemieckich w Polsce podczas II wojny światowej?” (Touro University Berlin, 16 listopada 2023r). Przed nami zaś wydanie monografii pokonferencyjnej w języku niemieckim i polskim. Uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznać się z referatem mec. Lecha Obary – prezesa Stowarzyszenia Patria Nostra na temat genezy walki sądowej prawników Stowarzyszenia z wadliwymi kodami pamięci typu „polskie obozy zagłady”.

Działania projektowe zostały finansowane z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2023”. Naszymi patronami medialnymi była TVP3 Olsztyn oraz Polskie Radio Olsztyn.

We wspomnianym referacie mec. Obara omówił współczesne problemy prawne w dochodzeniu roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych w postaci godności i tożsamości narodowej.

Współczesne problemy prawne w dochodzeniu roszczeń, związanych z używaniem kłamliwych i fałszujących historię zwrotów typu „polskie obozy zagłady” obejmują takie zagadnienia jak:

–  Ochrona godności narodowej: Terminologia ta narusza godność narodową Polski i polskiego narodu. Jest to szczególnie istotne w przypadku oskarżeń o uczestnictwo w Holocauście, które mogą prowadzić do zniesławienia narodu i naruszenia jego reputacji.

– Ochrona tożsamości narodowej: Oskarżenia o istnienie „polskich obozów zagłady” wpływają na tożsamość narodową Polski i Polaków, zakłamując fakt, że to niemieckie nazistowskie władze były odpowiedzialne za ich utworzenie i funkcjonowanie.

– Ochrona prawdy historycznej: Zakłamujące historię zwroty, takie jak „polskie obozy zagłady”, wpływają na prawdę historyczną i kreują fałszywą narrację, która nie odzwierciedla faktów. Istotne jest, aby chronić prawdę historyczną i zapobiegać jej manipulacji w celu zminimalizowania odpowiedzialności za zbrodnie przeszłości.

– Roszczenia i sprawiedliwość: Osoby będące ofiarami naruszenia dóbr osobistych w postaci godności i tożsamości narodowej, spowodowanej stosowaniem zakłamujących historię zwrotów, mogą domagać się odszkodowań i zadośćuczynień. Ważne jest, aby system prawny umożliwiał dochodzenie roszczeń i stanowił efektywny mechanizm ochrony prawnych interesów tych osób.

W związku z powyższym, ważne jest, aby podejmować odpowiednie działania prawne na poziomie krajowym i międzynarodowym w celu ochrony godności i tożsamości narodowej oraz zapewnienia sprawiedliwości dla osób dotkniętych zakłamaniem historii  poprzez stosowanie zwrotów typu „polskie obozy zagłady”.

 

Projekt „Jak edukować społeczeństwo niemieckie w sprawie zbrodni niemieckich popełnionych w czasie II Wojny Światowej” jest finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2023”